Search
Close this search box.

Najčešća pitanja (FAQ)

Provjerite našu listu odgovora na najčešće postavljana pitanja.
Grantovi za opštine (FAQ)
Grantovi za opštine (FAQ)

Da li JZU Specijalna bolnica za psihijatriju čiji je osnivač Vlada RS može aplicirati za podnošenje projektnih prijedloga “dodjela sredstava iz finansijskog mehanizma”, obzirom da u pozivu piše da mogu aplicirati samo javne ustanove čiji je osnivač jedinica lokalne samuprave.

U skladu sa tačkom VI Odluke Vlade Republike Srpske o načinu i postupku finansiranja projekata integrisanog i održivog lokalnog razvoja u Republici Srpskoj u 2020/2021. godini, „Službeni glasnik Republike Srpske,“ broj: 76/20, korisnici sredstava Finansijskog mehanizma mogu biti jedinice lokalne samouprave, javna preduzeća ili javne ustanove čiji je osnivač isključivo jedinica lokalne samouprave.

Dostavljanjem relevantnog dijela strateškog dokumenta iz kojeg je vidljivo da je projekat jedan od prioriteta definisanih Strategijom razvoja, odnosno strateškim dokumentom jedinice lokalne samouprave (Prilog VIII) koji se dostavlja u formi ovjerene i od strane odgovornog lica potpisane kopije. Da li se može poslati relevantni strateški dokument, skupštinska odluka o usvajanju istog uz propratno pismo načelnika kojim se upućuje na odnosni projekat u dokumentu (stranica na kojoj se nalazi i sl.)? Takođe, da li je u redu da se pošalju dva dokumenta: opštinski strategija razvoja i jedan manji dokument koji se odnosi isljučivo na ruralni razvoj, a čiji pojedini dijelovi dodatno podupiru projekat koji želimo kandidovati u okviru ovog Javnog poziva?

Potpuno je prihvatljivo dostavljanje izvoda (dijela) iz strateškog dokumenta kojim je predviđena realizacija projekta sa kojim se aplicira na Javni poziv. Takođe, potrebno je dostaviti sve lokalne strateške dokumente gdje postoji veza sa projktnom intervencijom, odnosno na koje se aplikant poziva u samom Obrascu projektnog prijedloga, sekcija 2. Relevantnost projekta u odnosu na potrebe zajednice i strategiju razvoja jedinice lokalne samouprave, podsekcija: Opis relevantnosti projekta u odnosu na strategiju razvoja jedinice lokalne samouprave ili drugi relevantni strateški dokument jedinice lokalne samouprave.

U našem razvojnom dokumentu predviđeno je više projekata/aktivnosti grupisanih po oblastima, a u poljoprivrednom sektoru je predviđen jedan širi program podrške izgradnji prerađivačkih kapaciteta u poljoprivredi (zbirno za sve podsektore). Međutim u okviru ovog poziva bismo htjeli kandidovati jedan manji segment koji se odnosi na mljekarstvo. Da li je to prihvatljivo? Ako je to prihvatljivo, da li je u redu da se u prijavnom obrascu ukaže i na vezu ovog projekta sa drugim projektima iz strateškog dokumenta koji se međusobno povezani (recimo u našem slučaju, veza sa projektima koji se odnose na uvećanje stočnog fonda ili rekonstrukciju centra za otkup mlijeka)?

U cilju dokazivanja višestrukih efekata i integrisanosti projekta (sekcija 9. Obrasca projektnog prijedloga) prihvatljivo je postojanje, a samim tim je i potrebno ukazati na vezu projekta sa kojim se aplicira na Javni poziv sa drugim projektima čija je realizacija predviđena lokalnim strateškim dokumentima.

Da li je u redu da se pošalje propratno pismo načelnika (uz potpis i pečat) u kojem se navode strateški dokumenti koje šaljemo uz upućivanje na relevantne stranice, ali bez ikakvog potpisivanja/pečatiranja samih strateških dokumenata? Takođe da pitamo da li bi bilo previše da se uključe dva partnera (jedno udruženje i jedna lokalna fondacija)? Jednog partnera ćemo sigurno uključiti, ali za slučaj da budemo imali dva partnera da li je ispravno da se sačini JEDNA izjava o partnerstvu u kojoj bi sve bilo definisano? 

Što se tiče izjave o partnerstvu, kao prilogu projektnoj aplikaciji, potrebno je da svaki projektni partner potpiše odvojenu (zasebnu) izjavu o partnerstvu; dakle, koliko budete imali partnera toliko će biti i izjava o partnerstvu, u prilogu projektnoj aplikaciji. Međutim, izjavu o nepostojanju negativnog uticaja u smislu životne sredine i održivog upravljanja prirodnim resursima neophodno je da potpišeti vi, odnosno aplikant, zajedno sa svim svojim partnerskim organizacijama (jedna, zajednička izjava). Što se tiče ovjeravanja, možete ovjeriti kopiju izvoda (dijela) strateškog dokumenta kojim je predviđenja realizacija projekta sa kojim aplicirate na Javni poziv. U pitanju je uobičajena ovjera kopije dokumenta od strane vaše administrativne službe.

Da li na vaš poziv, jedinicama lokalne samouprave u Republici Srpskoj za podnošenje prijedloga projekata za dodjelu sredstava iz Finansijskog mehanizma za finansiranje projekata integrisanog i održivog lokalnog razvoja 2020/2021, može da se aplicira projekat nadogradnje i uspostavljanja GIS opštine. Već smo sa tom aktivnošću započeli 2010 godine s tim da smo prošle godine raspisali i postupak javne nabavke, ali nisu nađena sredstva u budžetu za 2019 godine i stali smo sa realizacijom zbog finansijskih sredstava.

Prema uslovima iz Odluke Vlade Republike Srpske o načinu i postupku finansiranja projekata integrisanog i održivog lokalnog razvoja u Republici Srpskoj u 2020/2021. godini, „Službeni glasnik Republike Srpske,“ broj: 76/20, sredstva Finansijskog mehanizma dostpupna su, pored ostalog i za finansiranje projekata u oblasti Poboljšanja dostupnosti i kvaliteta javnih usluga u jedinicama lokalne samouprave, u skladu sa Strategijom razvoja lokalne samouprave u Republici Srpskoj 2017-2021. godine, strateški cilj 3: „Obezbijediti dostupnost i kvalitet javnih usluga svim građanima.“ Takođe, molimo vas da imate u vidu da se pod „projektom“ podrazumijeva preduzimanje niza aktivnosti, radi postizanja jasno određenih ciljeva unutar određenog vremenskog roka i sa određenim ljudskim resursima, te finansijskim i drugim materijalnim sredstvima. Projekat mora da egzistira kao funkcionalno zaokružena cjelina, koja generiše koristi za ciljne grupe – krajnje korisnike, kako su navedeni i opisani u aplikaciji, bez obzira da li se radi o komponenti (projektu) koja doprinosi ispunjenju šireg razvojnog prioriteta ili je projekat adekvatan i dovoljan za njegovo samostalno i potpuno ispunjenje. Ovo vam naglašavamo s obzirom na vaše navode da ste sa projektom nadogradnje i uspostavljanja GIS opštine već započeli tokom 2010. godine.

Nisu nam jasne stavke vezano za poljoprivredu, dokumentaciju tipa lokacijske uslove, građevinsku dozvolu, to nemamo. Da li da preskačemo taj dio za popunjavanje ili ima druga vrsta ”Obrazac projektnog prijedloga”?

Metodološkim smjernicama za podnosioce projektnih prijedloga u sklopu Javnog poziva propisan je format obrasca projektnog prijedloga i pripdajućih priloga za pripremu i dostavljanje projektnih aplikacija. Bez ozira da li se aplicira na Prioritetnu oblast 1 – javne usluge ili Prioritetnu oblast 2 – ruralni razvoj, koristi se ista Aplikaciona forma. Ukoliko za realizaciju predloženog projekta nije potrebna tehnička dokumetacija i prateće dozvole, u sekciji 10. Obrasca projektnog prijedloga, Tehička dokumentacija, dozvole i saglasnosti, izabraćete opciju NIJE RELEVANTNO.

Ukoliko bismo se odlučili da na Javni poziv apliciramo izgradnju arteških bunara u ruralnim mjesnim zajednicama, da li bi nam se taj projekat mogao vezati za prioritetnu oblast 2. Povećanje obima i produktivnosti te stepena tržišnosti i finalizacije poljoprivredne proizvodnje, obzirom da direktno utiče na poljoprivrednu proizvodnju u selima? Obzirom da aktivnosti koje bi se realizovale ovim projektom nisu navedene u tipovima aktivnosti koje je moguće finansirati (smjernice) iz oblasti poljoprivrede, nismo sigurni u koju prioritetnu oblast bismo svrstali izgradnju arteških bunara?

U skladu sa Odlukom Vlade Republike Srpske o načinu i postupku finansiranja projekata integrisanog i održivog lokalnog razvoja u Republici Srpskoj u 2019/2020. godini, „Službeni glasnik Republike Srpske,“ broj: 107/19, putem Prioritetne oblasti 2 dostupno je finansiranje projekata koji neposredno doprinose povećanju obima, produktivnosti i stepena tržišnosti i finalizacije poljoprivredne proizvodnje, u skladu sa Strategijom razvoja poljoprivrede i ruralnih područja Republike Srpske 2016-2020. godine. Specifično, projekti sa kojima se aplicira na Javni poziv u sklopu ove oblasti trebaju odgovarati strateškom cilju 1: „Povećanje obima i produktivnosti poljoprivredne proizvodnje i obezbjeđenje stabilnosti dohotka poljoprivrednih proizvođača,“ specifični cilj 1.2 „Povećanje produktivnosti poljoprivredne proizvodnje,“ mjera 1.2.1 „Podrška transferu informacija i znanja u poljoprivredi u funkciji unapređenja tehničko-tehnološkog nivoa i poslovnih rezultata,“ te strateškom cilju 3. „Povećanje stepena tržišnosti i finalizacije poljoprivrednih proizvoda,“ specifični cilj 3.2 „Podrška jačanju tržišnih lanaca i tržišne infrastrukture,“ mjera 3.2.5 „Podrška revitalizaciji stočnih i zelenih pijaca“ i specifični cilj 3.4 „Nove investicije u izgradnju prerađivačkih kapaciteta u ruralnom području,“ mjera 3.4.1 „Investicije u male prerađivačke kapacitete.“ S druge strane, putem Prioritetne oblasti 1 dostupno je finansiranje projektnih intervencija koje su u vezi sa poboljšanjem dostupnosti i kvaliteta javnih usluga u jedinicama lokalne samouprave, čemu svakako odgovara i vaša namjera da poboljašate kvalitet i obuhvat vodosnabdijevanja na području opštine.

Javnim pozivom u Dodatnim kriterijumima se navodi da partnerstvo sa privatnim/nevladinim sektorom nosi 5 bodova. S obzirom da do sada nismo imali prilike da vidimo iskustva partnerstava javnog i privatnog sektora, zamolili bismo Vas da nam obrazložite potencijalni model saradnje i koja bi uloga u projektu bila partnera iz privatnog sektora? 

Jedinice lokalne samouprave, javna preduzeća i institucije čiji su osnivači jedinice lokalne samouprave isključivi su nosioci implementacije projekta, dok svi drugi subjekti koji učestvuju u implementaciji imaju status partnera. U tom smislu, treba imati u vidu da partneri na projektu ne mogu biti direktni korisnici projekta, odnosno ne mogu biti predviđeni za direktno finansiranje u okviru predloženog budžeta. Sva partnerstva koja se namjeravaju uspostaviti na realizaciji projekta moraju biti adekvatno dokumentovana i opisana, u dijelu koji se tiče stvarnog doprinosa koji će partner imati u sprovođenju konkretnih projektnih aktivnosti, te usaglašena sa relevantnim zakonskim okvirom, gdje je to potrebno. Dakle, partnerstva između javnog i privatnog sektora ne moraju biti formulisana i uređena u skladu sa zakonskim rješenjima koja se odnose na ovo područje saradnje, s tim da je neophodno dokazati stvarni doprinos koji će imati partnerska institucija u provođenju projektnih aktivnosti, dostizanju rezultata projektne intervencije i sticanju pretpostavki njegovoj dugoročnoj održivosti.

Vezano za „Javni poziv jedinicama lokalne samouprave u Republici Srpskoj za podnošenje prijedloga projekata za dodjelu sredstava iz Finansijskog mehanizma za finansiranje projekata integrisanog i održivog lokalnog razvoja, želim da postavim pitanje vezano za projektni prijedlog. U pozivu je navedeno da projektni prijedlog mora biti identifikovan kao lokalni razvojni prioritet, a njegova realizacija predviđena strategijom razvoja lokalne samouprave. Naša ustanova je zainteresovana da aplicira na projekat u svrhu nabavke sanitetskog vozila. U strateškom razvoju opštine za period 2019-2023 nije precizno navedeno da je u planu nabavka vozila već “do 2023. godine povećan stepen zadovoljstva korisnika uslugama za 2% u odnosu na 2017. godinu”. Interesuje nas da li iz gore navedenog ispunjavamo uslove za podnošenje prijedloga projekta?

U skladu sa tačkom X Odluke Vlade Republike Srpske o načinu i postupku finansiranja projekata integrisanog i održivog lokalnog razvoja u Republici Srpskoj u 2020/2021. godini, „Službeni glasnik Republike Srpske,“ broj: 76/20, eliminatorni kriterijum za odabir projekata za finansijsku podršku, pored ostalih, je i „da je projekat definisan u strategiji razvoja jedinice lokalne samouprave, odnosno drugom relevantnom strateškom dokumentu jedinice lokalne samouprave.“ U vezi sa prethodnim zahtjevom, predložena projektna intervencija mora biti u skladu sa strateškim dokumentom jedinice lokalne samouprave, odnosno rezultati projekta moraju neposredno doprinositi dostizanju strateških ciljeva i prioriteta na lokalnom nivou. Dakle, ukoliko se sadržajem i rezultatima projekta, na prihvatljiv način doprinosi ispunjenju strateških ciljeva te ukoliko je ta veza na odgovarajući način prepoznata i jasno opisana u Projektnom prijedlogu, isti se može smatrati prihvatljivim za apliciranje u sklopu raspisanog Javnog poziva.

Da li krajnji rok za dostavu projektnih prijedloga 30.11.2022. godine do 15 časova podrazumijeva da isti do navedenog roka moraju biti predati na poštu ili moraju biti dostavljeni u prostorije IRBRS?

U krajnjem roku za dostavu projektnih prijedloga isti moraju biti predati na poštu ili, ako se podnose lično, dostavljeni na protokol IRBRS.

Da li je prihvatljivo da aplikant kandiduje projekta za koji je dio sredstava već odobren po drugom pozivu?

U navedenom slučaju potrebno je imati u vidu da sve aktivnosti koje su neophodne za dostizanje projektnih ciljeva moraju biti predviđene Planom aktivnosti i sprovedene u sklopu projekta sa kojim se namjerava aplcirati na Javni poziv, kao integralni dio funkcionalne projektne cjeline. Ovo se, pored ostalog odnosi na pripremu i sprovođenje postupaka javne nabavke. S tim u vezi, projektni prijedlozi koji predviđaju završetak postupka javne nabavke u momentu podnošenja projektne aplikacije, odnosno u periodu između podnošenja aplikacije i zaključenja ugovora o dodjeli sredstava Finansijskog mehanizma, u skladu sa uslovima Javnog poziva, nisu prihvatljivi za finansiranje. Takođe, u skladu sa tačkom 2.4. Kategorizacija troškova Metodoloških smjernica za podnosioce projektnih prijedloga, neprihvatljivim se smatraju troškovi koji su već finansirani u sklopu nekog drugog projekta.

Da li je za finansiranje iz sredstava Finansijskog mehanizma prihvatljiva projektna ideja uređenja “off road” šumske biciklističke staze koja za cilj ima poboljšanje turističkih sadržaja kao i ruralnog razvoja?

U skladu sa tačkom VII Odluke Vlade Republike Srpske o načinu i postupku finansiranja projekata integrisanog i održivog lokalnog razvoja u Republici Srpskoj u 2021/2022. godini, “Službeni glasnik Republike Srpske,” broj: 84/22, projekti koji se mogu finansirati sredstvima Finansijskog mehanizma moraju se odnositi na jednu od dvije prioritetne oblasti, od kojih je prva: “Poboljšanje dostupnosti i kvaliteta javnih usluga u jedinicama lokalne samouprave u skladu sa Programom ekonomskih reformi Republike Srpske za period 2022-2024. godina, Oblast 1: Upravljanje javnim finansijama, mjera 10: Upravljanje lokalnim razvojem i unapređivanje usluga u oblasti lokalne samouprave. U vezi sa prethodnim, očekivanja su da projekat sa kojim se aplicira za dodjelu sredstava Finansijskog mehanizma u okviru ove prioritetne oblasti, na najneposredniji način doprinosi unapređivanju usluga čije se pružanje nalazi u nadležnosti jedinica lokalne samouprave. Efekti predloženih projektnih intervencija treba da se manifestuju kroz povećanje dostupnosti i kvaliteta (lokalnih) javnih usluga, poboljšavanje uslova života i standarda stanovništva na području lokalne zajednice koja aplicira na Javni poziv. Dakle, fokus se postavlja isključivo na sektor javnih (nekomercijalnih) usluga.

Da li se iz sredstva Finansijskog mehanizma može finansirati nabavka polovnih sredstava/opreme?

U skladu sa propozicijama javnom poziva odnosno tačkom 2.4 Metodoloških smjernica troškovi nabavke polovne opreme, mašina, vozila i drugih sredstava smatraju se neprihvatljivim troškovima i isti se ne mogu uključivati u budžet projekta.

Ukoliko JLS samostalno podnosi projektnu aplikaciju da li se popunjava i dostavlja Izjava o partnerstvu? 

Ukoliko samostalno podnosite projektnu aplikaciju, odnosno ukoliko projektom nije predviđeno angažovanje partnera, nema potrebe da dostavljate Izjavu o partnerstvu.